Projekty robót geologicznych

          W poniższym opisie skupiono się głównie na projektach dotyczących osób indywidualnych oraz przedsięwzięć niezwiązanych z górnictwem. Ustawa prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r (Dz. U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) jasno reguluje, iż prace geologiczne mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu robót geologicznych (Art. 79 ustęp 1). Zgodnie z ustawą, pracą geologiczną nazywane jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności między innymi w celu rozpoznania zasobów wód podziemnych, warunków hydrogeologicznych, geologiczno - inżynierskich, a także wykonywania badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych, natomiast robotą geologiczną jest wykonywanie w ramach prac geologicznych wszelkich czynności poniżej powierzchni terenu. Kolejnym ważnym artykułem jest artykuł 3, mówiący o tym, że ustawy nie stosuje się do wykonywania otworów geologicznych do głębokości 30 metrów w przypadku wykorzystania ciepła Ziemi, a także wykonywania ujęć wód podziemnych do tej samej głębokości i wydajności 5 kubików na dobę. Należy pamiętać, że przepisy te obowiązują tylko w przypadku projektowania tych badań poza obszarami górniczymi. Wykonując studnie, należy również pamiętać, iż projekt robót geologicznych jest niezbędny bez względu na głębokość i pobór gdy woda będzie wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej. 

Przykładowe projekty robót geologicznych mogą dotyczyć:

- wykonania otworów wiertniczych w celu wykorzystania ciepła Ziemi (pompa ciepła);

- wykonywania otworu poszukiwawczego za wodą podziemna zwykłą;

- określenia warunków hydrogeologicznych w miejscu projektowanej inwestycji liniowej;

- określenia warunków geologiczno inżynierskich w związku z inwestycją budowlaną.

          Podsumowując, w wielu przypadkach nie ma potrzeby wykonywania projektu robót geologicznych, jednak posiadając wątpliwości co do tego mogą Państwo skontaktować się z nami, aby upewnić się, czy taki dokument powinien zostać wykonany. 

     Należy również pamiętać, że projekt robót geologicznych pod pompy ciepła jest przyjmowany przez Urząd i jeśli Starosta nie wniesie do niego sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia dokumentu, można przystąpić do robót w terenie.